O tym, dlaczego warto przyglądać się skutkom rewolucji seksualnej, a także jak wyjść z różnych kryzysów antropologicznych z nią związanych, będą dyskutowali uczestnicy konferencji, organizowanej w UKSW w Warszawie dnia 10 kwietnia 2025 r. (czwartek), od w godz. 9.00-16.00, ul. Wóycickiego 1/3, bud. 21, Aula Schumana.
Hasło konferencji: Miłość i seksualność po rewolucji obyczajowej 1968 r. Jak przezwyciężyć kryzys?
Wydział Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Instytut Nauk o Rodzinie UKSW w Warszawie, Instytut Wyższych Studiów Teologicznych w Rzeszowie oraz Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej zapraszają do udziału w IV Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w 50. rocznicę nauk o rodzinie w ATK i UKSW w Warszawie, zatytułowanej Miłość i seksualność po rewolucji obyczajowej 1968 r. Jak przezwyciężyć kryzys? W czasie trzech paneli zostanie wygłoszonych 20 referatów, poświęconych różnym aspektom życia człowieka.
– Już po raz czwarty udało się zmobilizować różne środowiska naukowe z całej Polski, aby podjąć rzetelną refleksję nad skutkami rewolucji obyczajowej, która od lat 60. XX w. rozwija się z różnym natężeniem w całym świecie zachodnim – mówi KAI ks. dr Wojciech Kućko, prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW w Warszawie i wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, organizator sympozjum.
– Analiza różnych zjawisk i ich konsekwencji na przykładzie wielu krajów świata może być impulsem do poszukiwania lepszych odpowiedzi na działania określane jako „cywilizacja śmierci”, teorie gender, problemy z tożsamością płciową czy różnego rodzaju wypaczenia adekwatnej antropologii, dostrzegane także w naszej ojczyźnie, dlatego chcemy szukać pozytywnych sposobów budowania tego, co św. Jan Paweł II nazywał „cywilizacją życia”, którą promował m.in. przez „teologię ciała” – dodaje ks. Kućko.
Uczestnicy w czasie trzech paneli przyjrzą się rewolucji seksualnej z różnych perspektyw, spróbują zdefiniować seksualność po rewolucji obyczajowej, jak również zobaczą, jakie ma ona konsekwencje dla zdrowia ludzkiego.
Wśród tematów m. in.: Kultura tymczasowości jako nowa forma rewolucji seksualnej, Rozpad tradycyjnych idei rozumu a relacje międzyludzkie i seksualność – analiza i drogi wyjścia z kryzysu, od rewolucji seksualnej do rewolucji cyfrowej – AI jako nowy czynnik przemian w obyczajowości człowieka, konsekwencje nieuporządkowanego randkowania młodzieży w epoce rewolucji seksualnej, zmiany w postawach młodych dorosłych wobec seksualności na przestrzeni dekad, Pokłosie rewolucji seksualnej – granice moralności w erze nowych mediów, kohabitacja wielogatunkowa – alternatywne postrzeganie związków międzyludzkich czy rewolucyjna zmiana pozycji zwierząt we wspólnocie domowej, edukacja zdrowotna w nauczaniu domowym.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zostanie ona przeprowadzona w sposób hybrydowy, można śledzić obrady za pomocą kanału YouTube UKSW (https://www.youtube.com/@uniwersytetkardynaastefana9011/streams).
Więcej informacji oraz program na stronie Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW: https://wsr.uksw.edu.pl/2025/04/07/program-konferencji-10-kwietnia-2025-r-milosc-i-seksualnosc-po-rewolucji-obyczajowej-1968-r/
Źródło: UKSW/ KAI – 8 kwietnia 2025 r.