ellaOne to preparat farmaceutyczny, przeznaczony do zastosowania przez kobietę do 120 godzin (5 dni) po stosunku płciowym, w celu niedopuszczenia do urodzenia dziecka. Substancją czynną jest duża dawka octanu uliprystalu. Jego działanie zależy od fazy cyklu, w której znajduje się kobieta przyjmująca pigułkę.
Jeżeli u kobiety nie doszło do jajeczkowania, uliprystal może je opóźnić lub powstrzymać. Natomiast zastosowany po jajeczkowaniu i po zapłodnieniu, doprowadzi do śmierci zarodka - błona śluzowa macicy nie będzie odpowiednio przygotowana do przyjęcia poczętego dziecka.
Czy ellaOne jest środkiem antykoncepcyjnym? To zależy od fazy cyklu miesiączkowego. Przyjęta po zapłodnieniu nie działa antykoncepcyjnie, ale embriotoksycznie i wczesnoporonnie.
Ministerstwo Zdrowia uzasadniło nowelizację względami medycznymi - pigułki były nadużywane, a ich stosowanie może mieć poważne skutki uboczne, szczególnie dla młodych kobiet. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł przypomniał, że pigułka "dzień po" ma działanie wczesnoporonne.
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 23.06.2017 r.; także: HLI PL]