W cmentarnej kaplicy nad urnami modlili się kapłani, duchowny ewangelicki, rodzice i bliscy żegnanych dzieci. Urny złożono w Grobie Dzieci Nienarodzonych. Ceremonie pogrzebową poprzedziła Mszy św.
Podczas liturgii w kaplicy ks. Gorczyński zachęcił, by prosić Jezusa, aby swą miłością i obecnością wspierał wszystkich odczuwających tęsknotę za dziećmi, których życie zostało przerwane u samych początków istnienia. Z kolei ks. Droździk wyjaśnił, że modlitwa Kościoła obejmuje matki i ojców pogrążonych w smutku - "Tylko Bóg zna ogrom waszego cierpienia, bólu, a my chcemy z wami być w tym trudnym momencie, jak przyjaciele”. liturgii. Ewangelicki duchowny odczytał słowa Psalmu 23.
Coraz więcej osób uczestniczy w pogrzebach dzieci zmarłych w prenatalnej fazie życia. Według statystyk medycznych, w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tys. poczętych dzieci. Martwych urodzeń odnotowuje się co roku około 10 tysięcy.
W obecnej sytuacji prawnej w Polsce, na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r., możliwe jest zabranie ciała dziecka zmarłego podczas ciąży czy na skutek poronienia ze szpitala i urządzenie mu pogrzebu.
Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje, że ordynariusz miejsca może zezwolić na katolicki pogrzeb dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a dzieci zmarły przed chrztem (kan. 1183 § 2). Konferencja Episkopatu Polski udzieliła też ogólnej zgody na pogrzeby dzieci zmarłych przed chrztem, gdy wiadomo, że rodzice naprawdę pragnęli je ochrzcić.
[Na podstawie serwisu informacyjnego: Diecezja Bielsko-Żywiecka, eKAI, Deon - 17.11.2017 r.]