Czy pewnego dnia noszenie specjalnego zegarka, pary kolczyków, pierścionka lub naszyjnika będzie metodą antykoncepcyjną? Być może, ponieważ taki właśnie cel wyznaczyła sobie grupa naukowców z Instytutu Technicznego Georgii, amerykańskiej uczelni z siedzibą w Atlancie.
Naukowcy przymocowali do przedmiotów jubilerskich niewielkie plastry zawierające syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych o działaniu antykoncepcyjnym. Uwalniane z plastra hormony będą przenikają przez skórę i wchłaniają przez naczynia włosowate, dzięki czemu oddziaływują ogólnoustrojowo. Taki komunikat z badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie medycznym „Journal of Controlled Release”.
Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ludziach. Naukowcy przetestowali swoje produkty na uszach świń i na bezwłosych szczurach. Wyniki określili jako obiecujące: wstępne testy „sugerują, że biżuteria antykoncepcyjna może dostarczyć wystarczającą ilość hormonu, aby zapewnić efekt antykoncepcyjny”.
Naukowcy zastosowali u zwierząt laboratoryjnych oplastrowaną biżuterię przez 16 godzin, a następnie usunęli je na osiem godzin. Wprawdzie po zdjęciu kolczyków poziom hormonów spadł, ale badacze stwierdzili, że w krwioobiegu znajduje się wystarczająca ilość hormonów, aby utrzymał się efekt antykoncepcyjny.
Plastry składają się z trzech warstw: kleju do utrzymania się na biżuterii, warstwy środkowej z hormonami oraz warstwy zewnętrznej, która pomaga w przenikaniu hormonu do skóry i ostatecznie do krwiobiegu.
Plastry antykoncepcyjne są już dostępne jako forma kontroli urodzeń. Ponieważ noszenie biżuterii jest codziennym zwyczajem wielu kobiet, „ta technika może ułatwić przestrzeganie schematu leczenia” - powiedział dr Mark Prausnitz, dyrektor uczelnianego Centrum Projektowania, Rozwoju i Dostawy Leków.
„Istnieje duże doświadczenie w tworzeniu i stosowaniu konwencjonalnych plastrów przezskórnych” - dodał dr Prausnitz. „Wykorzystujemy tę sprawdzoną technologię, zmniejszając rozmiar łatki i stosując biżuterię. (…) Biżuteria farmaceutyczna to nowatorska metoda, która może sprawić, że stosowanie antykoncepcji stanie się bardziej atrakcyjne”.
Hormonalny plaster będzie musiał być wymieniany raz w tygodniu, aby zapewnić maksymalną skuteczność tej formy antykoncepcji.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (Madeline Farber) – 28.03.2019 r.]
Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Luxury meets design1225 - praca własna) - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55950838