W ramach aktywnej polityki prorodzinnej rządu planowane jest wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży, czyli w 100% refinansowanych z Narodowego Funduszu Zdrowia. Projekt jest jeszcze w okresie konsultacji międzyresortowych i społecznych, ale są szanse, że zostanie zrealizowany w ciągu jednego do dwóch miesięcy.
Okres ciąży często wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi – albo takimi, które pojawiają się w ciąży albo takimi, z którymi kobiety zmagały się przed ciążą, np. z nadciśnieniem czy cukrzycą – powiedziała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko – Takie leczenie w wielu przypadkach jest bardzo kosztowne i stanowi dosyć duże obciążenie, dlatego rząd wraz z ministrem zdrowia podjęli decyzję o przygotowaniu rozwiązania, które będzie wsparciem dla kobiet w ciąży.
Leki te będą oznaczane na receptach jako typu "C". Do ich wystawiania będą uprawnieni lekarze rodzinni i ginekolodzy, mający umowę z NFZ. Listę tych leków ustalą konsultanci krajowi. Na pewno nie obejmie ona witamin i suplementów diety. W najbliższych latach z tego programu może skorzystać ok. 400 tys. kobiet, spodziewających się narodzenia dziecka.
Minister poinformowała także, że w środę 3 lipca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjentów, która likwiduje opłaty za pobyt w szpitalu opiekunów dzieci lub osób niepełnosprawnych. Dzięki niej szpitale nie będą mogły pobierać dodatkowych opłat od rodziców za towarzyszenie im w szpitalu. Dotychczas praktyka była bardzo różna: niektóre szpitale nie pobierały żadnych opłat, inne brały pieniądze nawet za krzesło czy korzystanie z toalety. Dla wielu rodziców, których dzieci były poważnie i przewlekle chore, było to bardzo duże obciążenie, które budziło wiele sprzeciwów społecznych.
- Mamy nadzieję, że nasze dzieci czy osoby niepełnosprawne będą mogły w pełni korzystać ze wsparcia najbliższych osób w tym bardzo trudnym okresie, jakim jest pobyt w szpitalu – podkreśliła wiceminister Szczurek-Żelazko.
Źródło: Polska Agencja Prasowa