Lekarze reprezentujący Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich wyrazili swoją wielką dezaprobatę i oburzenie działaniem francuskich lekarzy, którzy celowo doprowadzili do śmierci pacjenta Vincenta Lamberta w Klinice Uniwersyteckiej w Reims we Francji. Zmarł on z głodu i odwodnienia dziewięć dni po zaprzestaniu nawadniania i odłączeniu od sondy podającej pokarm.
Zgodnie z kodeksem etyki lekarskiej przypominają, że żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta, który oddycha samodzielnie, chociaż ma ograniczoną świadomość, nie jest uporczywą terapią. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu – oświadczają w swoim stanowisku.
42-letni Vincent Lambert po wypadku w 2008 r. żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Matka jednak potrafiła się z nim skontaktować. Płakał, gdy mu powiedziano, że został skazany na śmierć z głodu i odwodnienia. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawadniania i odżywiania.
Oświadczenie polskich lekarzy katolickich w tej bulwersującej cały świat sprawie ma olbrzymie znaczenie i dla polskiej służby zdrowia, i dla pacjentów. Przypomina bowiem fundament moralny prawidłowego postępowania medycznego wobec ciężko chorego oraz przywraca zaufanie wobec lekarzy.
Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich
- Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.
- Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.
- Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.
- Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.
- Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.
W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:
dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,
prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,
lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,
lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,
lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii
Źródła: Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich, Gość Niedzielny 18 lipca 2019