W Starym Testamencie tęcza jest symbolem przymierza pomiędzy Bogiem i człowiekiem, jest obietnicą złożoną przez Boga Noemu, że potop nie dotknie już więcej Ziemi (Rdz 9,13). W Nowym Testamencie tęcza jest atrybutem Boga.
Biblijna tęcza ma 7 kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy. W taki właśnie sposób następuje naturalne w przyrodzie rozszczepienie białego światła. Kiedy światło przechodzi przez pryzmat, widzimy 7 kolorów – trzy kolory główne i cztery drugorzędne, Siedem barw – liczba ta w Biblii obrazuje doskonałość i kompletność Boga oraz stworzonej przez Niego natury.
Bardzo ważnym kolorem jest indygo. Jest to naturalny barwnik roślinny, znany i ceniony od tysiącleci. Ma barwę ciemnego, niemal czarnego granatu, od odcienia zielonkawego po fioletowy. Jest to barwa ważna w duchowości i mistycyzmie. Przywraca wewnętrzną równowagę. Stwarza atmosferę podziwu i medytacji. Symbolizuje prawdę, lojalność, pewność, poświęcenie i oddanie. Terapeuci twierdzą, że nie należy jej stosować w odniesieniu do osób, które są pełne zahamowań, zamknięte na kontakty, zdezintegrowane psychicznie. W ikonografii barwa indygo otacza tron, na którym zasiada Jezus. W malarstwie średniowiecznym to kolor chwały, symbol Jezusa Chrystusa. Suknia Matki Bożej Częstochowskiej ma właśnie barwę indygo!
Tęcza na fladze LGBT
Pierwsza tęczowa flaga została stworzona w Gay Community Center w San Francisco przez Gilberta Bakera i kilku wolontariuszy, którzy zszyli ufarbowane płaty materiału tworząc całość. Po raz pierwszy flaga ta wyszła na ulicę podczas Marszu Równości w San Francisco 25 czerwca 1978 roku. Od tamtego czasu tęczowa flaga stała się ogólnoświatowym symbolem ruchu LGBT. Gama kolorów na tej fladze ma reprezentować różnorodność środowiska LGBT. Liczba kolorów różni się od tradycyjnej tęczy biblijnej, gdyż tęcza LGBT składa się tylko 6 kolorów: czerwonego, pomarańczowego, żółtego, zielonego, niebieskiego i filetowego. Brakuje barwy indygo. Czasem kolor niebieski może być cieniowany, ale to nadal nie jest tęcza biblijna. Sześć barw to nie przypadek, bo szóstka to biblijny symbol niedoskonałości, braku pełni. Warto też pamiętać, że cyfra 666 to apokaliptyczny znak bestii.
„Argument, że sześciokolorowa tęcza symbolizująca ruch LGBT jest w jakiś sposób zgodna z symbolem biblijnego Przymierza (siedmiokolorową tęczą), jest kłamliwy lub - co najmniej - błędny. Te dwie tęcze, te dwa symbole pozostają w kulturowym konflikcie” – przypomniało na swoim Twitterze Forum Żydów Polskich.
Kościół katolicki w symbolu biblijnej tęczy widzi Maryję, która jest drogą zbawienia. Nakładanie na nimb Ikony Częstochowskiej niepełnej 6-kolorowej tęczy czy nazywanie Jej „Tęczochowską” jest bluźnierstwem. Siódemka staje się szóstką – pełnia brakiem, symbolem grzechu pychy. Jest celowym odwracaniem znaczenia ważnych symboli i wielką obrazą Bogurodzicy.
Źródło: Wikipedia/ WPolityce/ Niezależna, opracowanie własne – 28 lutego 20120 r.