Dwa meksykańskie stany Guanajuato i San Luis Potosi utrzymały prawo chroniące poczęte dzieci. W tym miesiącu odrzucono propozycję proaborcyjnej zmiany prawa.
Lokalne władze stanu w Guanajuato głosowały przeciwko dwóm propozycjom, które pozwoliłyby na aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży. Według lokalnego raportu opublikowanego w Yucatan Times oddano 3 głosy za wprowadzeniem aborcji, a 6 było przeciwnych.
Także w ubiegłym tygodniu ustawodawcy stanowi w San Luis Potosi zdecydowaną większością głosów odrzucili projekt legalizacji aborcji w swoim stanie. Obydwa te stany znajdują się na terytorium państwa Meksyk.
Prawo dotyczące aborcji jest w Meksyku uchwalane lokalnie w poszczególnych stanach. W mieście Meksyk aborcje są legalne do 12 tygodnia ciąży, ale nadal większość stanów albo całkowicie zabrania zabijania dzieci poczętych, albo szeroko je ogranicza.
Aktywiści aborcyjny, w tym agresywny ruch feministyczny, nieustannie wywierają silny i ciągły nacisk na cały kraj, aby w pełni zalegalizować aborcję. Na początku marca zorganizowali poważne rozruchy, podpalając kościół, niszcząc zabytkowe obiekty, wybijając szyby i niszcząc wszystko dookoła.
Podobnie agresywne protesty trwały także w maju, gdy w Guanajuato debatowano nad propozycjami zalegalizowania aborcji. Ktoś wymalował sprayem proaborcyjne graffiti na Katedrze Matki Bożej Światłości, centrum katolickim w Leon de los Aldamas, największym mieście tego regionu.
Ks. Marcos Cortes Muniz, rzecznik archidiecezji Leon powiedział: Jako Kościół katolicki wyrażamy pełny szacunek dla ludzi i proszę o uszanowanie pełnej wolności słowa oraz o otwartość na dialog. W oficjalnym oświadczeniu napisał: Zostańmy w naszych domach i pamiętajmy, że w obliczu tych ataków powinniśmy odpowiedzieć postawą pełna pokoju.
Yucatan Times podał, że 26 maja popierające aborcję feministki zdewastowały Łuk Triumfalny Calzada de Los Héroes, który jest reprezentatywnym symbolem miasta León. Uszkodziły też ścianę metropolitalnej katedry w León, budynek Komitetu Miejskiego i inne budynki w pobliżu budynku Kongresu.
Później ludzie, należący do grup Provida (pro-life), ofiarnie wyczyścili z graffiti ścianę katery w Leon.
.Na szczeblu krajowym, minister spraw wewnętrznych Meksyku Olga Sanchez Cordero wzywa ustawodawców w regionach do legalizacji aborcji, ale prezydent Andres Manuel Lopez Obrador milczy.
Niektóre meksykańskie stany obroniły się przed presją legalizacji aborcji, potwierdzając prawo nienarodzonych dzieci do życia w tym poprzez wprowadzenie poprawek do konstytucji stanowych uznających, że zgodnie z prawem nienarodzone dzieci zasługują na ochronę. Także stan Veracruz zatwierdził poprawkę pro-life do swojej konstytucji,
Sprzeciw wobec aborcji jest w Meksyku bardzo silny. Marsze Życia gromadzą tam setki tysięcy ludzi, którzy bronią praw nienarodzonych dzieci.
Kopia Ikony Częstochowskiej „Od Oceanu do Oceanu” odwiedzała Meksyk w czasie od 3 grudnia 2014 do 20 marca 2017. Patrz: www.odoceanudooceanu.pl
Life News 28 maja 2020 r.