Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

Prezydent Gwatemali przyłączył swój kraj do Konsensusu Genewskiego nie zważając na ciągłe próby rządu Bidena, aby zniszczyć historyczne, międzynarodowe porozumienie w sprawie obrony życia, zainicjowane przez administrację prezydenta Trumpa. - Każdy człowiek ma prawo, aby jego życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci – powiedział prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei.

W swoim przemówieniu z okazji dołączenia Gwatemali do Konsensusu Genewskiego prezydent Giammattei stwierdził, że próby uznania aborcji za prawo międzynarodowe są absurdalne i bezpodstawne z punktu widzenia prawa, nauki czy filozofii oraz podkreślił, że aborcja w rzeczywistości jest odmową autentycznych praw człowieka.

- Gdy międzynarodowe mechanizmy próbują nałożyć obowiązki dotyczące aborcji, dopuszczają się bezprawnej ingerencji w wewnętrzne sprawy państw – dodał.

- Dzisiaj świętujemy historyczne wydarzenie i honorujemy wielką Republikę Gwatemali jako najnowszy kraj, który podpisał i zobowiązał się do przestrzegania Deklaracji Konsensusu Genewskiego – powiedziała Valerie Huber. Jest ona twórcą i architektem Konsensusu Genewskiego w ramach pracy w administracji prezydenta Trumpa. Była ona gościem specjalnym podczas uroczystości w Gwatemali i wygłosiła oświadczenie na otwarcie uroczystości w pałacu prezydenckim.

Deklaracja Konsensusu Genewskiego została ogłoszona w październiku 2020 roku. Przyłączyło się do niej 35 krajów reprezentujących 1,6 mld ludzi! Także Polska!

Konsensus Genewski stwierdza, że aborcja nie jest prawem międzynarodowym. Dokument ten został przyjęty podczas ceremonii, której przewodniczyli: ówczesny sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Alex Azar.

W jednej ze swoich pierwszych prezydenckich dyrektyw prezydent Joe Biden wycofał udział Stanów Zjednoczonych z tej międzynarodowej umowy. W imieniu USA 12 lutego br. zostały wysłane listy intencyjne do rządów pozostałych 34 sygnatariuszy Konsensusu Genewskiego informujące o wycofaniu się z tego paktu. Następnie przedstawiciele administracji Bidena podjęli usilne starania, aby Deklaracja Konsensusu Genewskiego nie wpłynęła na toczące się negocjacje dotyczące polityki społecznej ONZ oraz innych organizacji międzynarodowych.

Deklaracja Konsensusu Genewskiego nakreśla cztery filary współpracy międzynarodowej pomiędzy sygnatariuszami: zdrowie kobiet, przyrodzoną godność osoby ludzkiej, rodzinę jako naturalną i podstawową jednostkę społeczną oraz suwerenne prawa narodów do stanowienia własnych praw.

Wspomóż obronę życia

Valerie Huber oświadczyła, że Deklaracja Konsensusu Genewskiego, ogłoszona rok temu, jest niezbędna do wzmocnienia zbiorowego głosu narodów i zapobieżenia zastraszaniu lub izolacji jakiegokolwiek państwa za obronę tych wartości.

Prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei w lipcu ogłosił kompleksową politykę rządu mającą na celu ochronę życia i rodziny, również poprzez politykę zagraniczną prowadzoną przez Gwatemalę. Nowa inicjatywa jest zgodna z konstytucją Gwatemali, która mówi, że państwo gwarantuje i chroni ludzkie życie od jego poczęcia, a także integralność i bezpieczeństwo każdej osoby.

Podczas ceremonii podpisania Konsensusu przez rząd Gwatemali Huber zaznaczyła, że ​​jej mandat do rozpoczęcia prac nad globalnym porozumieniem krajów o podobnych poglądach jest oparty o przemówienie prezydenta Trumpa w ONZ w 2019 roku, w którym potępił on próby podejmowane przez potęgi światowe i biurokratów ONZ, aby całemu światu narzucić międzynarodowe prawo do aborcji.

Po odstąpieniu z Konsensusu Genewskiego Stanów Zjednoczonych największym krajem neleżącym do tego paktu jest obecnie Brazylia.

Więcej informacji na temat podpisania Konsensusu Genewskiego TUTAJ

Cały tekst Konsensusu Genewskiego w języku polskim TUTAJ

 

Źródło: C-FAM, opracowanie własne – 12 października 2021 r.