Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life

W piątek 7 października dr Louis Roy, przemawiając w imieniu Quebec College of Physicians (Kolegium Lekarzy w Quebeku) do the Special Joint Committee on Medical Assistance in Dying (Specjalnego Wspólnego Komitetu ds. Pomocy Medycznej w Umieraniu) rekomendował wprowadzenie eutanazji dla dzieci rodzących się z poważnymi deformacjami i bardzo poważnymi zespołami genetycznymi w wielu do 1 roku oraz od 14 do 17 lat. Przypomniał, że tego rodzaju argument został już zaakceptowany w Holandii, gdzie eutanazja jest dozwolona dla dzieci przed ukończeniem pierwszego roku życia, za zgodą rodziców, oraz jeżeli uważa się, dziecko nieznośnie cierpi. Wystąpienie to zostało ostro skrytykowane przez różne środowiska. .

Alex Schadenberg – przewodniczący Koalicji ds. Zapobiegania Eutanazji – stwierdził, że to stanowisko Kolegium Lekarzy jest pozbawione logiki. – Dlaczego w takiej sytuacji lekarze mieliby podawać dziecku śmiertelny preparat? Jeżeli istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że dziecko nie przeżyje, może być znacznie prościej, jeżeli umrze w sposób naturalny. Nie ma powodu, abyśmy zabijali chore dziecko. Nie ma powodu, abyśmy w ogóle to robili!

Inclusion Canada (dawniej Canadian Association for Community Living - Kanadyjskie Stowarzyszenie na Rzecz Życia Społecznego – założone w 1958 roku w celu pomocy w szkoleniu i socjalizacji osób z niepełnosprawnością intelektualną) oświadczyło, że ​​zostało zaalarmowane zaleceniem dr Roya w sprawie legalizacji eutanazji wobec dzieci niepełnosprawnych poniżej pierwszego roku życia.

Krista Carr, wiceprezes wykonawczy Inclusion Canada, stwierdziła: - Większości rodzin dzieci niepełnosprawnych od samego początku wmawia się, że ich dziecko w taki czy inny sposób nie będzie miało dobrej jakości życia.

Quebec College of Physicians odesłał zadających pytania dziennikarzy do serwisu informacyjnego zawierającego komunikat prasowy z grudnia zeszłego roku, który postulował zalegalizowanie eutanazji wobec dzieci w wieku 0-1 i 14-17 lat. Stwierdzono w nim, że eutanazję można uznać za dopuszczalną dla noworodków i niemowląt narażonych na ekstremalne cierpienie, którego nie można złagodzić, w połączeniu z bardzo mrocznymi prognozami.

W czerwcu 2016 roku rząd federalny Kanady wydał zarządzenie O pomocy medycznej w umieraniu (MAiD). Zgodnie z nim lekarze mogą przepisywać śmiertelne preparaty do samodzielnego stosowania przez pacjenta lub aplikować je nieuleczalnie niepełnosprawnym umysłowo dorosłym chorym.

W marcu 2021 roku rząd kanadyjski znowelizował ustawę o MAiD, usuwając wymóg, żeby śmierć musiała być rozsądnie przewidywalna, po tym, jak została ona skutecznie podważona w Sądzie Najwyższym Quebec w 2019 roku, w celu umożliwienia stosowania wspomaganego samobójstwa w przypadku nieuleczalnej choroby, która jednak nie zagraża życiu.

Obecnie w Kanadzie jedna na 5 osób jako powód żądania medycznej pomocy w umieraniu (eutanazji) podaje samotność. W 2021 roku liczba osób, które zakończyły życie przez wspomagane samobójstwo i eutanazję, wzrosła o ponad 32% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowiło 3,3% wszystkich zgonów w Kanadzie.

Wspomóż obronę życia

Według najnowszego raportu Health Canada na temat pomocy medycznej w umieraniu, 17,3% osób jako przyczynę chęci śmierci podało izolację lub samotność. W 35,7% przypadków pacjenci uważali, że są „obciążeniem dla rodziny, przyjaciół lub opiekunów.

Podobną sytuację prawną ma stan Oregon w USA. Raport Oregon Health Authority z 2021 roku stwierdza, że 54,2% pacjentów obawiało się , że staną się obciążeniem dla rodziny, przyjaciół / opiekunów. 92% pacjentów było zaniepokojonych taktem, że nie potrafią w pełni angażować się w czynności, które czynią życie przyjemnym. 93,3% nie chciało utracić własnej autonomii, a 68,1% –osobistej godności.

Spośród wszystkich osób, które zmarły od 1997 roku, 27,5% wymieniło nieodpowiednią kontrolę bólu lub zaniepokojenie nim jako jedną ze swoich obaw u schyłku życia.

 

Udostępnij tę informację

 

Źródło: Right to Life UK, opracowanie własne – 16 października 2022 r.