W rosyjskim parlamencie trwa debata, którą otworzyli zwolennicy likwidacji Okien Życia. Takie „okno” to specjalnie przygotowane miejsce, umożliwiające zdesperowanej matce, która nie może lub nie chce opiekować się noworodkiem, anonimowe i bezpieczne pozostawienie dziecka.
Okna Życia funkcjonują w wielu krajach europejskich. W Niemczech jest ich ponad 100, w Czechach ok. 50. Po ok. 10 mają Włochy, Litwa Słowacja, Belgia, Szwajcaria. Okna Życia są jedną z form ratowania życia dzieci. Zwykle powstają po medialnych doniesieniach o martwych noworodkach znalezionych w lesie, na śmietniku lub w kanalizacji.
W Rosji czynnych jest 20 Okien Życia. Według statystyk, uratowano w nich 50 niemowląt. Tymczasem Komitet Praw Dziecka ONZ wzywa do likwidacji Okien. Z uwagi na „naruszenie prawa dziecka do poznania swojej tożsamości”. Oenzetowscy urzędnicy zalecają promowanie „alternatywnych rozwiązań”. W sprawozdaniu na temat Rosji w 2014 roku, Komitet przynagla Rosję do "podjęcia wszelkich niezbędnych środków”, aby zamknąć Okna Życia.
Co doradza ONZ? Należy „usunąć przyczyny, które prowadzą do porzucania niemowląt; w tym świadczyć usługi planowania rodziny i odpowiednie poradnictwo oraz wsparcie w przypadku nieplanowanych ciąż".
W odpowiedzi na rekomendacje Komitetu Praw Dziecka, część parlamentarzystów postanowiła przygotować odpowiednie rozwiązania prawne. Dyskutowany w rosyjskiej Dumie projekt ustawy nie tylko zakazuje funkcjonowania Okien Życia, ale za jego otwarcie przewiduje nałożenie kary finansowej w wysokości do 5 mln rubli (równowartość ok. 79 tys. dolarów). Organizacja, która złamanie zakaz prowadzenia Okien Życia może zostać objęta zakazem działalności na czas trzech miesięcy.
Autorzy projektu ustawy wyjaśniają, że istnienie Okien Życia ma więcej minusów niż plusów – zachęca matki do porzucenia swoich dzieci i sprzyja przestępstwom handlu dziećmi.
Oczywiście, funkcjonowanie Okien to nie jest jakieś rozwiązanie idealne. W przypadku anonimowego pozostawienia dziecka nic nie wiadomo o jego rodzicach, przebiegu ciąży, potencjalnym obciążeniu dziecka chorobami. Dzieci z ‘Okien życia’ raczej nie będą miały możliwości dowiedzieć się czegoś o swojej rodzinie biologicznej. Ale prawo do poznania tożsamości nie może być ważniejsze od prawa do życia. Natomiast przeciwdziałać nielegalnym adopcjom i handlowi dziećmi można w inny sposób, np. powierzając prowadzenie Okien instytucjom prawdziwie godnym zaufania.
[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health a. Europe – 29.09.2016 r.; także: Komsomolskaja Prawda – 28.09.2016 r.]
Zdjęcie: MorgueFile (ryndon) - FP