Friends HLILogoHLI Human Life International - Polska
Polski serwis pro-life
Na odpowiedzialność za kierunek rozwoju nauki i technologii zwrócił uwagę Papież Franciszek w czasie audiencji udzielonej członkom Krajowego Komitetu Bezpieczeństwa Biologicznego, Biotechnologii i Nauk o Życiu, który działa przy rządzie Włoch.
 
Ojciec Święty nawiązał do słów Księgi Rodzaju: "Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał" (2, 15). Przypomniał, że "uprawianie" wyraża troskę, aby dzięki ludzkiemu rozumowi rozwijać oraz doprowadzać do rozkwitu i owocowania to, w co Bóg wyposażył świat.
 
"Waszym zadaniem jest nie tylko promowanie harmonijnego, zintegrowanego rozwoju badań naukowych i technologicznych dotyczących procesów biologicznych życia roślinnego, zwierzęcego i ludzkiego. Wymaga się także od was przewidywania i zapobiegania negatywnym konsekwencjom, jakie może wywołać wypaczone stosowanie wiedzy oraz zdolności do manipulowania życiem" – przypomniał Ojciec Święty.
 
Franciszek podkreślił, że naukowcy wezwani są do podejmowania odpowiedzialnych decyzji: które działania należy podjąć, a od których należy odstąpić i obrać inny kierunek.
 
"Technologie, bardziej jeszcze niż nauki, dają w ręce człowieka ogromne, wciąż wzrastające możliwości. Poważnym ryzykiem jest to, że obywatele, a nieraz także ci, którzy ich reprezentują i nimi rządzą, nie zdają sobie w pełni sprawy z tego, jak poważne wyzwania się pojawiają, jak złożone są problemy wymagające rozwiązania i jak niebezpieczne jest złe stosowanie możliwości, które nauki i technologie wkładają w nasze ręce”.
 
Ojciec Święty podkreślił, że świadectwo dawane przez ludzi nauki prawdzie i dobru wspólnemu przyczynia się do dojrzewania świadomości obywatelskiej.
Na zakończenie przypomniał członkom włoskiego Komitetu Bezpieczeństwa Biologicznego, że "nauki i technologie są dla człowieka i świata, a nie człowiek i świata dla nauk i technologii".
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 10.04.2017 r.]
 
Zdjęcie: Logo włoskiego Krajowego Komitetu Bezpieczeństwa Biologicznego, Biotechnologii i Nauk o Życiu