Sytuacja demograficzna w Grecji jest katastrofalna. To nie tylko brak reprodukcji prostej, ale wręcz katastrofa demograficzna, co powoduje refleksję u wielu ludzi, ale na razie ma niewielki wpływ na ogólną sytuację. Wśród przyczyn kryzysu demograficznego wymienia się: emigrację, zachwianie zaufania do instytucji małżeństwa przez młodych, którzy się nie żenią i nie chcą mieć dzieci, zmniejszenie autorytetu matek oraz narastającą sekularyzację i relatywizm, co powoduje wielki kryzys wiary oraz olbrzymią liczbę aborcji. Problem pogłębiają genderowe programy wprowadzane do szkół oraz promocja związków homoseksualnych.
Grecki Kościół Prawosławny zdecydowanie występuje przeciwko przerywaniu ciąży, podkreślając wagę grzechu zabijania dzieci poczętych. Staje też bardzo mocno w obronie małżeństwa i rodziny. Podkreśla, że corocznie w Grecji ginie ok. 150 tys. dzieci w okresie prenatalnym. Prawo zezwala na aborcję na życzenie do 12 tygodnia ciąży, a w tzw. szczególnych przypadkach do 19 tygodnia. Prawo to obowiązuje od 1986 roku.
„Dzień Dziecka Nienarodzonego” jest wspólną inicjatywą Świętego Synodu Greckiego Kościoła Prawosławnego oraz narodowego ruchu obrony życia „Pozwól Żyć”. Będzie on obchodzony w Grecji w pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu (według kalendarza prawosławnego).
Inicjatorzy liczą, że będzie to okazja, aby uświadomić Grekom, kiedy naprawdę zaczyna się ludzkie życie i czym jest aborcja, co wielu ludzi skłoni do przemyśleń i powstrzymania rzeki krwi niewinnych dzieci.
Źródło: Wiadomości Watykańskie – 9 września 2019 r.