María del Valle González López, 23-letnia Argentynka, zmarła w dniu 11 kwietnia na skutek aborcji farmakologicznej. Była znaną zwolenniczką legalizacji aborcji w Argentynie i prezesem organizacji Juventud Radical de La Paz (Radykalnej Młodzieży La Paz). Według gazety Mendoza Post studiowała pracę socjalną na Narodowym Uniwersytecie w Cuyo.
Jak wiadomo w dniu 30 grudnia ub.r. Senat Argentyny ostatecznie zatwierdził prawo legalizujące darmową aborcję na życzenie kobiety do 14 tygodnia ciąży. Podczas obrad organizowane były krzykliwe manifestacje na zielono ubranych młodych kobiet, które żądały prawa do legalnej, bezpiecznej aborcji. Maria Gonzales była aktywna w tym ruchu.
W dniu 7 kwietnia br. udała się do szpitala Arturo Illia, aby poprosić o procedurę legalnego przerwania ciąży. Zapisano jej pigułkę aborcyjną RU-486 oraz silne środki skurczone i odesłano do domu. Zgodnie z założeniem aborcja miała być w pełni prywatna (domowa), bezpieczna i bezproblemowa.
Kolejnego dnia przyjęła przepisane środki, ale na skutek bardzo silnych bólów brzucha i złego samopoczucia została hospitalizowana w szpitalu w Perrupato. Tam stwierdzono ogólne zakażenie, wysoki stopień posocznicy (sepsy), według wszelkiego prawdopodobieństwa spowodowany sprowokowanym poronieniem. W sobotę walczono o jej życie na oddziale intensywnej terapii, ale nie udało się jej uratować. Zmarła w niedzielę 11 kwietnia po 5 dniach od przyjęcia pigułki aborcyjnej.
María Gonzalez była osobą znaną, aktywną społecznie, więc jej śmierć, na dodatek w takich okolicznościach wywołał wielki szum w mediach społecznościowych. Wiele osób składało kondolencje i komentowało jej śmierć. Również gubernator prowincji Mendoza, Rodolfo Suárez, wyraził swoje ubolewanie i przesłał kondolencje rodzinie.
Komitet Radykalnego Związku Obywatelskiego poinformował o jej śmierci prosząc o szacunek dla rodziny w obliczu trudnej sytuacji. – Rozpowszechnianie i ocenianie zdrowia i życia prywatnego Marii Gonzalez jest formą przemocy wobec kobiet – napisano w oświadczeniu.
Gazeta La Nación informuje, że Maria Gonzalez w szpitalu Arturo Illia w La Paz na jej prośbę otrzymała procedurę medyczną, zgodnie z założeniami nowego prawa w Argentynie o dobrowolnym przerwaniu ciąży (IVE). Przepisano jej tabletki aborcyjne i pouczono, jak ma postępować. Zaczęła odczuwać bardzo silny ból brzucha i po zażyciu środków przeciwbólowych została zawieziona do szpitala Alfredo Ítalo Perrupato w San Martín, gdzie zmarła.
Prokurator Santa Rosa, Gustavo Rosas, poinformował, że wszczęto dochodzenie w celu ustalenia przyczyn jej śmierci. Sugerowane jest nadużycie lub błąd lekarski, jakby za wszelką cenę władze nie chciały oficjalnie potwierdzić, że aborcja zawsze jest niebezpieczna, niezależnie od tego czy jest legalna czy nie, płatna czy darmowa.
Należy zaznaczyć, że pojawiające się liczne komentarze na temat śmierci Marii Gonzalez często nazywają pigułkę aborcyjną lekiem, co wprowadza w błąd. Pigułka aborcyjna jest blokerem progesteronu, hormonu koniecznego w początkach ciąży. W żadnym przypadku nie można nazwać jej lekiem (ciąża nie jest chorobą) . Następnego dnia przyjmowany jest kolejny preparat – silny środek skurczowy, który powoduje mocne bóle brzucha i jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia kobiety. Odnotowywane są częste przypadki powikłań, a nawet śmierci ciężarnych kobiet.
Informacja na temat aborcji farmakologicznej jest znikoma i wiele kobiet, które się na to decyduje, nic nie wie o niebezpieczeństwie jej stosowania. Propaganda proaborcyjna wycisza rzeczowe i potwierdzone fakty medyczne, skutkiem czego kobiety nie przyjmują zagrożenia do wiadomości i bezkrytycznie ufają, że zakaz aborcji ma tylko podłoże ideologiczne, a nie ochronę ich zdrowia i życia.
Argentyński lekarz dr Luis Durand podczas wywiadu dla agencji informacyjnej ACI Prensa podkreślił, że aborcja nie jest prawidłową praktyką medyczną, niezależnie od tego czy jest legalna, czy nie. – Podczas aborcji śmierć dziecka zawsze jest brutalna – dodał.
Profesjonalnie opracowaną ulotkę Pigułka aborcyjna. Czy to bezpieczne? – można pobrać TUTAJ
Więcej informacji o batalii w sprawie legalizacji aborcji w Argentynie TUTAJ
Źródło: ACI Prensa/ El Sol de México/ Cultura Colectiva News, opracowanie własne – 13 kwietnia 2021 r.